Kripto Para Alım Satımıyla İnternetten Para Kazanma

Kripto para terimi, kökleri onlarca yıl önceye dayansa da 2000’li yıllarda adını duyurmaya başladı. 2010’lu yıllarda popülerliğini artırırken bir yandan eleştirilere ve olumsuz öngörülere de sahne oldu. 2020 itibariyle hâlen olumsuz öngörüleri kendisine çekiyor olsa da, bugün kripto paralar sayesinde zengin olan veya en azından kazanç sağlayan hatırı sayılır bir kesim bulunuyor.

Bazı Terimler

Kripto para sektöründe zamanla kulak aşinalığı hissedeceğiniz terimler bulunmaktadır. Buna karşın kripto para alım satımıyla para kazanmak için tüm terimleri ezbere bilmenizin hiçbir katkısı yoktur. Örneğin “madencilik” veya “blockchain (blokzincir)” terimlerinin ne olduğunu bilmek, döviz alım satımı yapanların “parite” veya “stagflasyon” gibi terimleri bilmesi kadar anlamlıdır. İşin özü şudur ki bilinmesi gereken kripto para alım satımında da hisse senedi veya dövizde işlem yapar gibi dikkatli olmaktır.

Neden Kripto Paralar ve Hangisi?

Bir yatırımcı için en ideal yol riskleri minimize edip kazancı da gerekirse minimize etmektir. En büyük kazancı sağlamak için izlenmesi gereken tek yol, tüm varlığın tek yatırıma yöneltilmesidir. Buna karşın büyük kazanç için büyük yatırım yapıldığında riskte maksimum noktaya ulaşmış olur. Kripto paraların bir diğer özelliği ise hem şeffaf hem de gizli olmalarındandır. Transferleri şeffaf şekilde görülebilir; ancak kimin olduğu bilinemez. Artı savaşlardan, iç savaşlardan, ekonomik durgunluk veya krizlerden de gerçek para birimlerine göre ya hiç etkilenmez ya da minimum seviyede etkilenir.

Kripto paralar da tıpkı gerçek paralar veya madenler (altın, gümüş vb.) gibi arz ve talebe göre değerlenir. Dakikalar içinde değer kazanabilir veya beklenmedik şekilde değerini yitirebilir.

Siz de kazancınızı belli oranda tutup riski azaltmak isterseniz, değerlendirebileceğiniz araçlardan birisi kripto paralardır. Nasıl ki döviz alım satımında değerlendirebileceğiniz onlarca seçenek (TL, ABD Doları, Euro, Japon Yen, Rus Rublesi vb.) varsa, kripto paralarda da farklı para birimleri bulunmaktadır.

Kripto paralar içinde en ünlüsü ve kuşkusuz en değerlisi BTC olarak kısaltılan Bitcoin’dir. BTC, Mayıs 2017’de 1 BTC 11430 TL civarındayken, Mayıs 2020 itibariyle neredeyse altı kat değerlenmiştir. 4 Mayıs 2020 itibariyle bazı kripto paralar incelendiğinde ise göze çarpanların başında BTC gelmektedir. 1 BTC 8800$ civarındayken, Bitcoin Cash (BCH) 240$, Ethereum (ETH) 204$, Bitcoin SV (BSV) 202$, Litecoin (LTC) 46$ civarında işlem görmüştür. Bunların dışında farklı paralar da vardır. USDT, EOS, XTZ, LINK, ADA, TRX, ATOM, CCXX, MKR, INO, NANO, SNT, NOAH, UBT, ELF, STRAT, GAP, GNO, FST gibi 3000e yakın kripto para bulunmaktadır.

Kripto para alım satımında veya yatırım aracı olarak orta veya uzun vadede kripto para düşünüldüğünde tüm paranın tek birime yatırılmaması önerilmektedir. Mümkünse toplam portföyünüzün bir kısmını kripto paraya ayırabilir ve bu bütçeyi de en azından iki farklı kripto para için tutabilirsiniz. BTC, BCH, ETH, BSV, LTC hemen her platformda işlem yapabileceğiniz kripto paralardır.

Nerede İşlem Yapılır?

Ne yazık ki kripto paranın en önemli özelliğinden ötürü bankalardan işlem yapamazsınız. İnternette hizmet veren birçok platformda kolaylıkla kripto para alabilir ve daha sonra satabilirsiniz. Binance, Bitlo, Paribu, Bitay, BtcTurk, Huobi Global veya benzeri yerli ve yabancı sitelerden birisine üye olup yatırımlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir