Kripto Para Yatırım Rehberi

Yatırım Rehberi

Kripto para, son zamanların en gözde yatırım araçları arasında yer alıyor. Sanal para olarak da bilinen bu birimler, ortalama 2012-2013 yıllarında piyasaya sunuldu. Pek çok kişinin mutlaka adını duyduğu fakat ne olduğunu tam olarak bilmediği

kripto para, doğru kullanıldığında ve takip edildiğinde güzel kazançlar elde edilmesini sağlıyor. Siz de daha önce bu isme aşina olmuş, merak etmiş ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız

kripto para rehberini inceleyerek ilk adımınızı atabilirsiniz.

Kripto Paraları Tanıyalım!

Yatırım yapmadan önce, neye yatırım yapacağınızı detaylı olarak öğrenmeniz işlerinizin kolaylaşmasını sağlayacaktır. İlk olarak Bitcoin ile ortaya çıkan bu para birimleri, günümüzde yüzlerce farklı çeşitle sizlere sunuluyor. Teknoloji dünyasından biraz uzak duran kişiler için oldukça karmaşık olan kripto para, daha önce borsa ile ilgilenmiş kişilere bir o kadar kolay gelebilir.

Şifreleme(kriptoloji) kullanılarak üretilen kripto paralar dijital bir para birimidir. Örneğin; kullandığımız kredi kartları ve banka kartları ile yaptığımız online alışverişlerde de aynı şifreleme yöntemi kullanılmaktadır. Tercih edeceğiniz kripto para borsası üzerinde, satın aldığınız paranızı güvenli şifreleme yöntemi ile saklayabilir, alım-satım yapabilirsiniz.

Kripto Para Güvenilir mi?

Yatırımcıların en fazla merak ettiği sorular arasında bu paraların ne kadar güvenilir olduğu sıklıkla yer almaktadır. Blok zinciri(Blockhain) teknolojisi, güçlü bilgisayar ve yazılımlar ile üretilen kripto para oldukça güvenilir bir yatırım aracıdır. Elbette bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, tercih edeceğiniz kripto para borsası olacaktır. Kripto para ticareti yapmaya karar verdiyseniz, bilinen ve sık tercih edilen online borsalar üzerinden rahatlıkla işlem yapabilirsiniz. Ülkemizde ve yurtdışında en sık tercih edilen sitelerden bazıları şunlardır;

 • Kraken
 • Binance
 • Paribu
 • Coinbase
 • BTCTurk

Her şey Tamam! Nasıl Yatırım Yapacağım?

Kripto para ile alakalı merak ettiklerinizi öğrendiniz ve artık nasıl yatırım yapacağınızı merak ediyorsunuz. Bu noktada yapmanız gereken işlemler oldukça basittir. Kripto para yatırım için, öncelik olarak bütçenize uygun olan para birimini tercih etmeniz gerekecek. Dünya üzerinde pek çok ünlünün ve işadamının tercih ettiği para birimleri;

 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Litecoin
 • Ethereum
 • Stellar
 • DogeCoin
 • Zcash
 • Horizen
 • Dash

Bunlar gibi yüzlerce farklı sanal para birimi arasında tercihinizi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Burada vereceğiniz karar, yatırım yapma tutarınız ile doğrudan alakalıdır.

Bitcoin gibi sık tercih edilen ve alım/satım işleminin bir hayli fazla olduğu para biriminin mevcut değer şuanda ₺845,04 B. Elbette bu tutar 1 Bitcoin için geçerli. Kripto paralarda isterseniz sıfır altından da alım yapabilirsiniz. Örnek olarak; 0.00000001 gibi bir rakam satın alabilir ve bunu TL karşılığı rahatlıkla hesaplayabilirsiniz.

Sıra Yatırımınızın Karşılığını Almakta!

Kendinize uygun olarak kripto para birimi ile yatırım yaptıktan sonra, piyasayı online olarak takip etmeniz kazanç için işinize çok yarayacaktır. Bunun için sürekli internet başında olmanıza gerek yok. Günümüzde neredeyse pek çok haber sitesinde kripto para seviyeleri yayınlanıyor. İsterseniz telefonunuza indireceğiniz basit uygulamalar ile anlık takipler yapabilirsiniz. Yine örnek olarak XRP aldığınızı farz edelim. ₺43,98 B olarak aldığınız değer, 1 ay sonrasında ₺46,90 B olarak yükselirse satış yaparak kar elde edebilirsiniz.

Kripto paraların hacminin yükselip artması ve düşüş yaşaması genellikle kullanıcıların taleplerinden kaynaklanmaktadır. Mesela bu hafta oldukça fazla alınan XRP, alım gücü fazla olduğundan değer kazanacak ve yükselişe geçecektir. Aynı şekilde sonrası haftada istek ve talep azaldığında değer kaybederek düşüş yaşayacaktır. Bu nedenle yapmanız gereken; iniş çıkışları basit uygulamalar ile takip ederek, doğru zamanda satış yapmak ve en önemlisi doğru zamanda alış yapmaktır.

Bir Ping

 1. Pingback: Kripto Para Alım Satımıyla İnternetten Para Kazanma - Kolay Para Kazanma Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir